O ile organizacja ślubu cywilnego w plenerze nie jest już zjawiskiem rzadkim, o tyle złożenie przysięgi kościelnej nie jest już tak proste, choć nie znaczy, że niemożliwe. Coraz więcej młodych par chce uczynić swoje przyjęcie weselne wydarzeniem ciekawym i niezwykle oryginalnym.
Wzajemne „tak” młodzi chcą najczęściej wypowiedzieć w pięknym ogrodzie, małej kapliczce zagubionej gdzieś na górskim szlaku lub wytwornym restauracyjnym parku. Zawarcie ślubu cywilnego w takim klimacie, po spełnieniu kilku niezbędnych formalności i uzyskaniu zgody kierownika Urzędu Stanu Cywilnego nie napawa większych kłopotów. Jednak zorganizowanie ślubu konkordatowego wymaga przede wszystkim ogromnej determinacji, mocnego uzasadnienia i cierpliwości.
Duchowni z reguły nie godzą się niestety na udzielanie sakramentu małżeństwa poza murami kościoła. Warto tę kwestię omówić z księdzem w swojej parafii. Decyzja przyszłych małżonków musi mieć mocne podstawy i być poparta ważnymi argumentami, bo tylko wówczas można liczyć na sukces. Trzeba przy tym zachować gotowość do ewentualnego kompromisu i na przykład negocjować organizację ślubu przed świątynią lub przykościelnym ogrodzie. Można również szukać innej parafii w kraju, która w swojej historii wyraziła zgodę na taką plenerową uroczystość. Oczywiście również w tej sytuacji niezbędna będzie zgoda proboszcza rodzimej parafii.
W sytuacji, kiedy proboszcz parafii nie wyrazi zgody na taki ślub, trzeba na piśmie zwrócić się do biskupa. Prośba powinna zawierać szczegółowe wyjaśnienie i powody, które uzasadniałyby organizację ślubu w nietypowym miejscu. Na taką decyzję trzeba czekać nawet rok, nie warto więc nie zostawiać tak istotnej kwestii na ostatnią chwilę.
Idąc na daleki kompromis, ale jednocześnie zachowując oryginalność, można zdecydować się na ślub podczas pielgrzymki na Jasną Górę. Wprawdzie sama uroczystość odbędzie się w kościele, ale może uda się wybrać jakąś urokliwą świątynię na pielgrzymkowym szlaku? Wyjątkowa atmosfera i liczni goście są gwarantowani, ale następnego ranka ślubne szpilki trzeba zamienić na wygodne trampki.
Jeżeli ślub w plenerze jednak nie będzie możliwy warto przypomnieć, że do udzielenia sakramentu małżeństwa kompetentna jest parafia narzeczonej i narzeczonego. W innym przypadku potrzebna jest pisemna zgoda proboszcza jednej z tych parafii.
Niezbędne dokumenty to:
- aktualne świadectwo chrztu (otrzymujemy w parafii gdzie było się ochrzczonym);
- zaświadczenie o odbyciu konferencji przedmałżeńskich;
- dowód osobisty;
- zaświadczenie z USC do ślubu konkordatowego (ważne 3 miesiące);
- w przypadku ślubu niekonkordatowego: zaświadczenie o zawarciu małżeństwa cywilnego.